Please note this programme may be subject to change. 

 

 Monday 15 July 2024

 Time Topic Speaker
 08:30 - 09:00  Introduction & Presentation of EPMA  Dr Bruno Vicenzi (EPMA) & Prof Marco Actis Grande (Politecnico di Torino)
 09:00 - 09:45  Introduction to Materials Science  Prof Alberto Molinari (University of Trento)
 09:45 - 10:30  Introduction to PM  Prof Marco Actis Grande (Politecnico di Torino)
 10:30 - 11:00  Coffee Break  
 11:00 - 11:45  Powder Manufacturing and Characterization  Dr Dimitris Chasoglou (Höganäs AB)
 11:45 - 12:30  Shaping Technologies - Die Compaction  Dr Jose Manuel Sanchez Moreno (CEIT)
 12:30 - 14:00  Lunch  
 14:00 - 14:45  Fundamentals of Sintering Dr Johannes Trapp (Fraunhofer IFAM Dresden)
 14:45 - 15:30  Liquid Phase Sintering Mrs Cinzia Menapace (University of Trento)
 15:30 - 16:15 Sintering Atmospheres  Prof Christian Gierl-Mayer (TU Wien)
 16:15 - 16:45 Coffee Break  
 16:45 - 17:30 Post Sintering Treatments Prof José Manuel Torralba (IMDEA)
 17:30 - 18:15 Poster & Students presentations  
 20:30 - 23:00  Welcome Reception  
     

Tuesday 16 July 2024

Time Topic Speaker
08:30 - 09:45 Atomizing Group A1  
09:45 - 10:30 Light Metals Prof Thomas Weißgärber (Fraunhofer IFAM Dresden; TU Dresden) 
10:30 - 11:00 Coffee Break  
11:00 - 11:45 Properties of PM parts  Prof Alberto Molinari (University of Trento) 
11:45 - 12:30 PM Materials for Hydrogen Technology Prof Thomas Weißgärber (Fraunhofer IFAM Dresden; TU Dresden) 
12:30 - 14:00  Lunch  
14:00 - 14:45 Calphad Method in PM Prof Raquel Oro de Calderon (TU Wien)
14:45 - 15:30 Modelling Prof Dr Christoph Broeckmann (RWTH Aachen University)
15:30 - 16:15 Furnace Technology Mr Michael Kanaan (CREMER Thermoprozessanlagen)
16:15 – 16:45 Coffee Break  
16:45 – 17:30 Sustainability in PM  Mrs Sofia Poulikidou (Höganas AB)
17:30 – 18:15 Soft Magnetic Materials  Dr Mark Dougan (AMES SA)
     

Wednesday 17 July 2024

Time Topic Speaker
08:30 - 09:00 START Thermoelectric Demo Group 2 Mr Hao Yin (TEGnology ApS)
08:30 - 09:45 Atomizing Group A2  
09:00 - 10:30 Case Study Group 2 Prof Christian Gierl-Mayer (TU Wien)
09:45 - 12:30 Lab Work Group 1  
10:30 - 11:00 Coffee Break  
11:00 - 12:30 Case Study Group 2 Prof Christian Gierl-Mayer (TU Wien)
12:30 - 14:00 Lunch  
14:00 - 14:45 Hard Materials I Dr Steven Moseley (Hilti AG)
14:45 - 15:30 Hard Materials II Prof Susanne Norgren (Sandvik) 
15:30 - 16:15 Special Steels Dr Inigo Iturriza (CEIT)
16:15 - 16:45 Coffee Break  
16:45 – 17:30 Low Alloy Steels Prof Herbert Danninger (TU Wien) 
17:30 – 18:15 Additive Manufacturing (I) Alloys Development Prof Riccardo Casati (Politecnico di Milano)
20:30 – 23:00 Summer School Dinner  
     

Thursday 18 July 2024

Time Topic Speaker
08:30 - 09:00 START Thermoelectric Demo Group 1 Mr Hao Yin (TEGnology ApS)
08:30 - 09:45 Atomizing Group A3  
09:00 - 10:30 Case Study Group 1 Prof Christian Gierl-Mayer (TU Wien)
09:45 - 12:30 Lab Work Group 2  
10:30 - 11:00 Coffee Break  
11:00 - 12:30 Case Study Group 1 Prof Christian Gierl-Mayer (TU Wien)
12:30 - 14:00 Lunch  
14:00 - 14:45 Metal Injection Molding I Prof Gemma Herranz (Universidad de Castilla La Mancha) 
14:45 - 15:30 Metal Injection Molding II Prof Frank Petzoldt (Petzoldt Consulting)
15:30 - 16:15 Additive Manufacturing (II) PBF/DED Prof Diego Manfredi (Politecnico di Torino)
16:15 - 16:45 Coffee Break  
16:45 – 17:30 Additive Manufacturing (III) BJ/3D Printing Dr Cristina Berges (Universidad de Castilla La Mancha)
17:30 – 18:15 RESQTOOL Project  Dr Gian Pietro De Gaudenzi (FILMS SpA)
     

Friday 19 July 2024

Time Topic Speaker
08:30 - 09:45 Summary of Lab Activities  
09:45 - 10:30 High Temperature Materials Prof Monica Campos (Universidad Carlos III de Madrid)
10:30 - 11:00 Coffee Break  
11:00 - 11:45 Alternative Methods & Innovative Sintering Prof Lars Nyborg (Chalmers)
11:45 - 12:30 Hot Isostatic Pressing Mr Anders Magnusson (Quintus Technologies)
12:30 - 14:00 Lunch  

 

Go To Top