Monday 15 July
08:00 - 08:30 Registration  
08:30 - 09:00 EPMA Presentation Mr Bruno Vicenzi (EPMA)
09:00 - 10:00 Introduction to Materials Science Prof Alberto Molinari (University of Trento)
10:00 - 11:00 Introduction to PM Prof Marco Actis Grande (Politecnico di Torino)
11:00 - 11:30 Coffee Break  
11:30 - 12:30 Powder Manufacturing and Characterisation Mr Federico Della Rica (Höganäs Italia)
12:30 - 13:30 Student Presentations  
13:30 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:30 Shaping Technologies Prof Ilaria Cristofolini (University of Trento)
15:30 - 16:30 Fundamentals of Sintering Dr Johannes Trapp (Fraunhofer IFAM)
16:30 - 17:00 Coffee Break  
17:00 - 18:00 Liquid Phase Sintering Dr Cinzia Menapace (University of Trento)
18:00 - 19:00 Sintering Atmospheres Prof Christian Gierl-Mayer (TU Wien)
19:30 Welcome Reception  

 

Tuesday 16 July
08:30 - 09:30 Alternative Methods and Innovative Sintering Prof Lars Nyborg (Chalmers University of Technology)
09:30 - 10:30 Hard Materials Dr Steven Moseley (Hilti AG)
10:30 - 11:00 Coffee Break  
11:00 - 12:00 Post Sintering Treatments Prof Monica Campos Gómez (Madrid University Carlos III)
12:00 - 13:00 Properties of PM Parts Prof Alberto Molinari (University of Trento)
13:00 - 14:00 Lunch  
14:00 - 15:00 Group A - Case Study 1: SUPREME project workshop Dr Inigo Agote (Tecnalia), Ing Marta Dai Pre (Dellas)
15:00 - 18:00 Group A - Case Study 2: Analysis and Problem Solving Related to Industrial Components Dr Brian James (Consultant), Prof Christian Gierl-Mayer (TU Wien), Prof Marco Actis Grande (Politecnico di Torino)
14:00 - 18:00 Group B - Lab work  
Evening Free Time  

 

Wednesday 17 July
08.30 - 09:30 Metal Injection Moulding (MIM) Prof Frank Petzoldt (Fraunhofer IFAM)
09.30 - 10:30 Additive Manufacturing (AM) Dr Diego Manfredi (Politecnico di Torino)
10.30 - 11.00 Coffee Break  
11.00 - 12.00 Modelling Prof Didier Bouvard (Grenoble INP)
12.00 - 13.00 Calphad Method in PM Dr Raquel Oro de Calderon (TU Wien)
13.00 - 14.00 Lunch  
14:00 - 18:00 Group A - Lab work  
14:00 - 15:00 Group B - Case Study 1: SUPREME Project Workshop Dr Inigo Agote (Tecnalia), Ing Marta Dai Pre (Dellas)
15.00 - 18.00 Group B - Case Study 2: Analysis and Problem Solving Related to Industrial Components Dr Brian James (Consultant), Prof Christian Gierl-Mayer (TU Wien), Prof Marco Actis Grande (Politecnico di Torino)
Evening Free time  

 

Thursday 18 July
08.30 - 09.30 Hot Isostatic Pressing - HIP Mr Johannes Gardstam (Quintus Technologies)
09.30 - 10.30 Furnace Technology Mr Johannes Uhlig (Mahler)
10.30 - 11.00 Coffee Break  
11.00 - 12.00 Low Alloy Steels Prof Herbert Danninger (TU Wien)
12.00 - 13.00 Student Presentations  
13.00 - 14:00
Lunch  
14:00 - 18:30 Factory visit: Eurocoating (AM) & Mimest (MIM)  
19:30 - 22:00
Summer School Dinner  

 

Friday 19 July
08:30 - 09:30 Light Metals Dr Thomas Weissgaerber (Fraunhofer IFAM)
09:30 - 10:30 Special Steels Dr Sandra Sainz (CEIT)
10:30 - 11:00 Coffee Break  
11:00 - 12:00 High Temperature Materials Prof José Torralba (IMDEA Materials Institute)
12:00 - 13:00 Electric and Magnetic Dr Mark Dougan (AMES SA)
13:00 - 14:00 Lunch  
14:00 End of Summer School  
IOM3 Approved (2019)
SUPREME
Go To Top