Monday 2 July
08:00 - 08:30 Registration  
08:30 - 09:00 EPMA Presentation Miss Kate Blackbourne (EPMA)
09:00 - 10:00 Introduction to Materials Science Prof Alberto Molinari (University of Trento)
10:00 - 11:00 Introduction to PM Dr Marco Actis Grande (Politecnico di Torino)
11:00 - 11:30 Coffee Break  
11:30 - 12:30 Powder Manufacturing and Characterisation Dr Dimitris Chasoglou (Höganäs AB)
12:30 - 13:30 Student Presentations  
13:30 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:30 Shaping Technologies Mr Eric Prommer (Dorst Technologies)
15:30 - 16:30 Fundamentals of Sintering Prof Bernd Kieback (Fraunhofer IFAM)
16:30 - 17:00 Coffee Break  
17:00 - 18:00 Liquid Phase Sintering Dr Cinzia Menapace (University of Trento)
18:00 - 19:00 Sintering Atmospheres Dr Christian Gierl-Mayer (TU Wien)
19:30 Welcome Reception  

 

Tuesday 3 July
08:30 - 09:30 Alternative Methods and Innovative Sintering Prof Lars Nyborg (Chalmers University of Technology)
09:30 - 10:30 Post Sintering Treatments Dr Raquel Oro de Calderon (TU Wien)
10:30 - 11:00 Coffee Break  
11:00 - 12:00 Properties of PM Parts Prof Alberto Molinari (University of Trento)
12:00 - 13:00 Student Presentations  
13:00 - 14:00 Lunch  
14:00 - 15:00 Metal Injection Moulding (MIM) Prof Frank Petzoldt (Fraunhofer IFAM)
15:00 - 16:00 Additive Manufacturing (AM) Dr Diego Manfredi (Politecnico di Torino)
16:00 - 16:30 Coffee Break  
16:30 - 17:30 Modelling Prof Didier Bouvard (Grenoble INP)
17:30 - 18:30 Calphad Method in PM Dr Raquel Oro de Calderon (Chalmers University of Technology)
Evening Free Time  

 

Wednesday 4 July
08.30 - 10:30 Case Studies: Analysis of Problems / Lab Work Dr Bob Moon (Consultant) & Dr Brian James (Consultant)
10.30 - 11.00 Coffee Break  
11.00 - 13.00 Case Studies: Analysis of Problems Dr Bob Moon (Consultant) & Dr Brian James (Consultant)
13.00 - 14.00 Lunch  
14.00 - 18.00 Case Studies: Analysis of Problems / Lab Work Dr Bob Moon (Consultant) & Dr Brian James (Consultant)
Evening Free time  

 

Thursday 5 July
08.30 - 09.30 Hot Isostatic Pressing - HIP Mr James Shipley (Quintus Technologies)
09.30 - 10.30 Furnace Technology Mr Johannes Uhlig (Mahler)
10.30 - 11.00 Coffee Break  
11.00 - 12.00 Low Alloy Steels Prof Herbert Danninger (TU Vienna)
12.00 - 13.00 Harmetals Dr Steve Moseley (Hilti AG)
13.00 - 14:00
Lunch  
14:00 - 18:00 Thermocalc Practice/ visit TU Wien X-Ray & Surface Analysis Centre/ Lithoz visit  
19:30 Summer School Dinner TU the Sky

 

Friday 6 July
08:30 - 09:30 Light Metals Dr Thomas Weissgaerber (Fraunhofer IFAM)
09:30 - 10:30 Special Steels Dr Iñigo Iturriza (CEIT)
10:30 - 11:00 Coffee Break  
11:00 - 12:00 High Temperature Materials Prof José Torralba (IMDEA Materials Institute)
12:00 - 13:00 Electric and Magnetic Dr Mark Dougan (AMES SA)
13:00 - 14:00 Lunch  
14:00 End of Summer School  
IOM3 Approved
Go To Top